Showing posts with label saving money. Show all posts
Showing posts with label saving money. Show all posts

Monday, March 29, 2010

Ways to save money on healthy foods, Part 3


I recently read an article about a group of people who call themselves "preppers." They are dedicated to being prepared for just about anything. I'm not talking about having a few Costco-size cases of toilet paper and soup in the garage...I'm talking about dedicating entire rooms, basements and sheds to stockpiling a year or more's worth of food and other goods in case of emergency, natural disaster, etc.

Based on what I read, I guess I could call myself an anti-prepper. Not because I dislike preppers (although the gun-toting ones scare me a little), but because I've recently made it a goal to keep my refrigerator and my pantry as bare as possible. Why? Because because it keeps me from wasting food, and consequently saves me a lot of money.

I do buy food regularly and my family eats a LOT. But I've made it a point to try and use up what I have before buying more - and I think it's really helped cut costs. Before I adopted the "bare is better" approach, I was constantly discovering food that I'd forgotten about until it had wilted or grown fuzz; or noticing that I had 7 jars of mustard, but no ketchup; or opening a brand new jar of pasta sauce when I had already had a 3/4 full one in the fridge. Out of frustration with my disorganization, and a desire to stretch my food dollars, I decided to get organized. As a result, I no longer waste money on products I already have, or throw away perfectly good food that I would have eaten if only I'd noticed it in time.

Here are some of the steps I've taken to de-clutter my fridge and pantry.

1) Cut down on condiments and/or relocate them.

It's amazing how full a refrigerator can look without having any "real" food in it. For some reason, people have a really hard time parting with something in a jar - even if it's some strange sauce they bought ages ago and didn't like that much. Go through the fridge and take a tough love approach with all those bottles of salad dressing, sauces, and other assorted things. Even better - if you happen to have a second fridge in the garage or basement, move all of your lesser-used condiments to that fridge to free up your main fridge for fresh foods.

2) Take frequent inventory.

Once the fridge and pantry are organized and de-cluttered, it's easy to look in and quickly assess what you have a lot of and what you need more of. And when you can plan meals around the foods you already have in abundance, it means less things you'll need to buy at the store (and consequently less money you'll need to spend). Right now I happen to have a lot of parmesan cheese and eggs. So maybe I'll make some sort of cheesy frittata for brunch over Easter weekend.

3) Use up what you have before you buy more.

Instead of making lots of little trips to the grocery store throughout the week, I've started making one or two really big trips once every 1-2 weeks. Then I try to be as creative as I can with the stuff I bought in order to make it last as long as possible. This sometimes gets frustrating, but most of the time it's kind of fun. It forces me to think outside the box.

One way I've been able to get innovative is by making lots of what I call "blank canvas" foods. These are dishes that can be changed up easily, so you can add in whatever ingredients or leftovers you happen to have on hand. Here are my favorite blank canvas foods:

Pancakes -

Almost anything sweet and/or nutty can be thrown into pancake batter. Smash up some overripe bananas, use up the last bits of applesauce, or toss in too-soft blueberries or crushed nuts. The other day, I even crushed up some stale gingersnaps in a batch of pancakes and they turned out great! Now I'm contemplating using our leftover peanut butter girl scout cookies to make some peanut butter banana pancakes...yum!

Eggs -

Just about any cooked veggie, meat or cheese can be added to eggs and made into frittatas, omelets, scrambled eggs, or breakfast burritos.

Pizza -

Since Sydney can't have cheese, we often make our own pizzas at home using store bought frozen or refrigerated dough. For toppings, I'll chop up leftover meatballs, sausage, veggies, or even deli meats.

Pasta -

Leftover broccoli and sliced up deli meats can be mixed into pasta salad...leftover noodles can be tossed with tuna salad. Or a simple cappellini can be mixed with some steamed shrimp, olive oil, white wine, lemon, salt, and parmesan for an easy dinner that tastes elegant.

4) Plan weekly meals around "families" of ingredients.

For me, one key to saving money has been focusing less on following exact recipes and instead creating my own simplistic (but tasty) meals. The problem with using recipes is that you often end up buying ingredients specific to that recipe, and then only using a portion of those ingredients and wasting the rest. I have bottles of spices in my pantry that probably cost $5 and that I only ever used in one dish.

To avoid this, I try to buy ingredients that go together and then use them in several different dishes throughout the week. For instance: if I buy tomatoes, basil, mozzarella, garlic and onions, I can use those ingredients in homemade pizzas, a caprese salad, bruschetta, pasta, or pasta salad.

If I buy tomatoes, cilantro, onions, garlic, peppers, and shredded cheddar cheese, I can use that in a variety of mexican-themed meals throughout the week.

I still waste food from time to time - it's inevitable. But I've definitely limited my wastefulness quite a bit. Now I rarely throw out food unless it's one of my cooking experiments gone bad, or an overabundance of red beets from one of my bountiful baskets. Being less wasteful feels good on three counts: I get to be creative, I'm saving money, and I'm being "green." I just won't be the one to turn to if disaster strikes...hopefully one of my neighbors is a prepper!



Tuesday, February 2, 2010

Saving money on healthy foods: Part 2


When it comes to saving money, nothing beats buying directly from the source. With material goods, this usually means you have to buy a large volume of items at a "wholesale" price. With food, however, there are several ways you can buy directly from the farm without having to order crates of eggs or 20 pounds of beef.

The obvious way to do this is through farmer's markets. I grew up in a Pennsylvania town surrounded by farms, where there were tons of roadside produce markets offering up fresh sweet corn, juicy tomatoes, peaches, melons, and all other kinds of delicious summer veggies and fruits. When I lived in Los Angeles, I frequented weekend farmer's markets that went on for blocks and were every bit as much as "scene" as the nightclubs (once I saw Marilyn Manson there!).

Unfortunately, here in Arizona the farmer's market fare is a little lackluster, seeing as how it's the desert and all. But I've found some other ways to buy farm-fresh foods at a low cost with minimal inconvenience.

CSAs are Community Supported Agriculture groups. Basically, you pay a monthly or weekly fee to a local farm, and then pick up a basket of produce from said farm on a monthly or weekly basis. There are several great things about joining a CSA. 1) You are supporting a local farm; 2) You are guaranteed fresh, seasonal produce; 3) You are exposed to new foods you might not necessarily have purchased yourself. The only con is that you can't control what you get. It's possible you'll end up with a huge bag of beets and kale; so if you hate beets and kale, you're kind of screwed. But most CSA farms will provide you with a list of the veggies & fruits they grow, so you won't be completely shocked by what you end up with.

If you're interested in joining a CSA, or just want some more info, you can look up the participating farms in your area at this website: www.localharvest.org.

If you have the fortune of living in Arizona, Idaho, Utah or Washington, you may have a "Bountiful Baskets" co-op in your area. This is a group of volunteers who buys directly from the same suppliers that service grocery stores and restaurants and then pass the savings along to the participants. Much like a CSA, you pay a weekly fee and then go pick up your "surprise" basket each Saturday. You can do it as often or as rarely as you like, so there's no ongoing commitment. Also, you can choose between conventional or organic produce.

I've been meaning to do this for weeks, but kept balking at the pick-up time (7:00 am Saturday). I finally went for it this last week, though, and I'm so glad I did! Here is what I got for $30:

Organic produce:

6 oranges
6 red-skinned potatoes
3 mangoes
6 red anjou pears
1 cucumber
1 head of romaine lettuce
9 kiwis
10 apples
1 bunch of celery
1 turnip
1 head of broccoli
9 roma tomatoes
1 bag of onions

I also got a "mexican pack" containing:

3 avocados
10 key limes
10 tomatillos
2 onions
1 bunch of cilantro
4 jalapenos
6 anaheim chilis
1 head of garlic
1 pack of flour tortillas

ALL of that for $30!! I was really amazed and excited. Aside from the fact that I scored a great deal on all that produce, I felt inspired by some of the unusual foods I got. I've already tried two experimental dishes - one a success, the other a failure. I will post the recipe for my success (pork chile verde) soon, along with my other experiments. I am challenging myself to use everything in the basket before it goes bad, so I'm sure it will result in some interesting meals.

Monday, November 30, 2009

Ways to save money on healthy foods, Part 1

I am a person who loves a great deal. Nothing gets my heart pumping like scoring a quality item for a bargain, and I am constantly scouring websites, blogs, newspapers, and coupon circulars to make sure I get the best price on whatever it is that I need (or want) to buy. Some of my recent successes include $25 worth of cold & flu meds for $2, $140 worth of wine for $50, and a pack of 40 diapers for $3.

I am also a person who goes to Whole Foods and easily blows $100 on two measly bags of groceries such as frozen organic flax waffles, dairy-free pesto, and Kefir probiotic smoothies.

This may seem incongruous to some, but the unfortunate fact is that there are rarely great deals to be had on healthy, natural and/or organic foods. Sure, you might stumble across a sale here and there at your local health food store, but it's nothing like you'd find in the mainstream stores with their coupon doubling, BOGO promotions, and rewards cards. Technically that's a good thing - it shows that the companies and farms producing the good stuff aren't willing to cheapen their products (and thereby cheapen their prices). However, it sure hurts when that $100 tab rings up and you've only got 3 meals worth of food to show for it.

So what's a deal-loving, trying-to-eat-healthy gal to do? Well, I'd love to offer up a secret website or coupon code that can get you a year's worth of organic produce for $10 a month. But unfortunately there's no such thing. What I can offer, though, is what I've learned over the past few years about the best ways to save money on groceries without compromising on quality. Here is tip #1:

Know what things should cost

Grocery stores are fantastic at making things look like a great deal when they are anything but. They are counting on the fact that people will be lured by the big displays, overuse of exclamation points, and words like "savings!" "sale!" and "bargain!" and not pay attention to the fact that they're only saving 15 cents off the regular price. Even the crunchy, natural foods stores are guilty of this.

If you don't know whether a carton of OJ should cost $2 or $5, you're not only susceptible to grocery stores' slick advertising ploys, but you're also less likely to notice a truly great bargain. The other day I saw a huge sign touting "$3.49 Calcium-enriched Orange Juice! Price Reduced!" at my local grocery store. Because I know that I can get this same OJ at a different store for $2.49 every day, I didn't bother buying any there. On the flip side, when I see my favorite OJ selling for $1.99 a carton, I know that it really is a good price, and I stock up.

It is especially helpful to pay attention to produce costs since they can vary so much depending on region and season. In Arizona, an avocado can cost anywhere from 75 cents to $2.50 depending where and when you buy it. Knowing this, I've set a rule that I won't ever spend more than $1.25 on an avocado unless I absolutely have to, and I make sure to stock up when they are at the low end (guacamole...yum!).

To increase your "price awareness," write down a list of 15 or 20 food items you regularly stock in your house...snack foods, bread, fruits, cereals, frozen foods, meats, etc. Now, see if you can name the average price of each item. If you can't, make sure you pay attention to what it costs the next time you go to the store. Once you've done some research to find out the average prices for the foods you buy, do some comparison shopping at your local stores. I've discovered some great deals on certain organic foods at Target and Costco. For instance, my daughter's favorite burritos (Amy's Organic Non-Dairy Burritos) are regularly priced at $2.24 each at SuperTarget, whereas they're about $3.50 a piece at Whole Foods and other grocery stores. Clif Kids Zbars (snack bars that are dairy free) are also way cheaper at Target than at the natural foods stores and mainstream grocery stores.

I also recently found a 6-pack of Amy's Individual Organic Vegetarian Frozen Lasagnas at Costco for around $13. (These are delicious BTW, and are my go-to meal when I'm eating solo). At a cost of around $2.25 each, that's a fantastic deal since they're usually $5 a pop at the grocery store.

Becoming savvy about prices helps you know when to stock up and when to hold off. It also helps you determine when a sale is truly worthwhile and when it's just a gimmick.